Činnost ZŠ

20.9.2021
Agility - ukázka výcviku psů

Dnes k nám do školy zavítala slečna Agáta a její čtyřnohá kamarádka Maila s ukázkou výcviku agility.
Pořad děti velice zaujal a vyzkoušely si i výcvik na vlastní kůži. Ukázky se zúčastnily všechny ročníky naší školy.
Fotografie naleznete ve fotogalerii.

16.9.2021
Den čisté mobility

Dnes jsme se jako každoročně vypravili na Den čisté mobility, tentokrát na Náměstí Přemysla Otakara II.
Bohužel musíme říci, že nás letošní akce (po dlouhých letech dobrých zkušeností) trochu zklamala.
Chtěli jsme děti seznámit s alternativními zdroji energie a dozvědět se zase něco nového a podnětného.
Letošní ročník však nabídl jen velmi málo prezentací týkajících se čisté mobility.
Ale i to je pro nás zkušenost. Po rozhovoru s ředitelkou Energy Centra nám také byla příslíbena náhradou jiná akce.
S firmou Energy Centre spolupracujeme na grantových programech již mnoho let a absolvovali jsme mnoho akcí a skvělých exkurzí (většinou do Rakouska a to zdarma nebo téměř zdarma). Doufáme proto, že naše spolupráce se i přes jedno drobné škobrtnutí bude nadále úspěšně rozvíjet.
Fotografie z akce naleznete ve fotogalerii.

8.9.2021
Projektový den na ČRG

Dnes se třída 5.B zúčastnila dalšího projektového dne Českého reálného gymnázia. Na programu byly dva workshopy.
Nejdříve jsme si vyzkoušeli pracovat s počítačovými fotografickými programy, které můžeme využít i při výuce na naší škole. Potom jsme si zkusili fotografovat v exteriéru. Někteří naši žáci uplatnili zkušenosti z našeho fotografického kroužku. Fotografie, které žáci vytvořili, s námi bude ČRG sdílet a brzy se objeví i na našich stránkách nebo je děti dostanou k dispozici.
V druhé části projektového dne jsme pracovali s mikroskopy. Naši žáci mají s mikroskopováním zkušenosti z našich pravidelných školních akcí, ale přesto je i tento workshop velmi zaujal a naučil je mnoho nového. Již se těšíme, až si vyzkoušíme obdobnou práci s mikroskopy, které jsme nedávno získali z grantu.
Fotografie z projektového dne naleznete ve fotogalerii.

25.6.2021
Šití kožené peněženky

V pátek 25.6. si někteří žáci 3. třídy zkusili ušít koženou peněženku. Peněženku si sami sešili, nabarvili barvami, vyzdobili pomocí razidel. Fotografie naleznete v galerii.


24.6.2021
Kočka není pes

Dnes jsme si do školy pozvali paní Nevečeřalovou a pana Desenského z televizního pořadu Kočka není pes. Děti se dozvěděly mnoho zajímavého o výcviku a výchově psů a kočiček (ano, skutečně i o výcviku koček). Fotografie naleznete v galerii.


23.6.2021
Malý fotoworkshop

Ve středu 23.6. jsme si s nadšenými mladými fotografkami ze 4.B udělaly neplánovaný improvizovaný fotoworkshop - malou přípravu na fotokroužek. Vyzkoušely jsme si focení zábleskovými světly ve školním ateliéru. Posuďte sami, jak se podařilo. Fotografie naleznete v galerii.


3.6.2021
Za gotikou a renesancí do Českých Budějovic

Poděkování Památkovému ústavu v Českých Budějovicích, který pro děti připravil interaktivní prohlídku ČB - Za gotikou a renesancí. Naše prohlídka začala na náměstí Přemysla Otakara II. - kašna, domy, bludný kámen, radnice. Zakončili jsme ji v nádherném Dominikánském klášteře na Piaristickém náměstí a návštěvou cukrárny. Poděkování patří i milé paní lektorce. Fotografie naleznete v galerii.


9.10.2020
Domečky v lese - tvoření v přírodě

Páteční podzimní dopoledne - kluci a holky ze 3. třídy postavili lesní domečky pro skřítky, elfy, víly a jiné přírodní bytosti. Nebo si jen tak zahráli na architekty. Bavilo je to a to je hlavní. Fotografie naleznete v galerii.


2.10.2020
Tvoření v přírodě

Podzimní příroda nabízí spoustu materiálu k tvoření. V pátek 2.10. jsme se s třeťáky vydali zahradou, lesem a parkem. Nasbírali jsme různé přírodniny, poté jsme tvořili a kombinovali. Vznikly překrásné mandaly. Fotografie naleznete v galerii.


10.3.2020
Spolupráce škol - Šindlovy Dvory

Akce se zúčastnila třída 4.A s paní ředitelkou Evou Hnudovou. Součástí hlavního programu bylo programování Ozobotů, se kterými se naše děti setkaly již poněkolikáté a jako obvykle plynula z manipulace s těmito robotickými "hračkami" upřímná radost. Návštěva školy zahrnovala také přírodovědecké bádání, v jehož rámci žáci pracovali s potravinami a přírodními barvivy.
Fotografie naleznete v galerii.


5.3.2020
Beseda s novinářem

Dnes naší školu navštívil pan Marek Kerles, úspěšný novinář aktuálně pracující pro zpravodajský web info.cz. V rámci jeho přednášky se žáci dozvěděli mnoho zajímavostí ze života novináře, např. jak probíhá jeho všední den, jakou má pracovní dobu a jak obtížné je vydělat si na živobytí. Pan Kerles s našimi žáky také zkoušel tvoření atraktivního a pravdivého nadpisu článku - tato tvůrčí činnost děti velmi okouzlila! Děkujeme panu Kerlesovi za jeho vstřícný a otevřený přístup.


29.1.2020
Exkurze do informačního centra Jaderné elektrárny Temelín

Dnes se třídy 3. A a 3. B zúčastnily exkurze v informačním centru Jaderné elektrárny Temelín.
V devět hodin ráno naše obě třídy vyzvedl autobus, který IC zajišťuje zcela zdarma. Po příjezdu na zámeček jsme byli velmi vřele uvítáni a nasvačili se ve velké a útulné konferenční místnosti. Po občerstvení jsme se rozdělili do dvou skupin a postupně prošli kinosálem a dvěma expozicemi, stálo to opravdu za to!
Dozvěděli jsme se mnoho informací nejen o vesmíru, ale zejména o samotném fungování jaderných elektráren.
Expozice zahrnovaly celou řadu zajímavých modelů doplněných o krátké filmové dokumenty. Také jsme měli možnost prohlédnout si zmenšenou maketu celého areálu JETE a vyfotit se ve fotokoutku s figurínami se strojovnou v pozadí. Celý výlet se nám moc líbil, odjeli jsme obohaceni o příjemný zážitek a nové znalosti. Děkujeme za milý a ochotný přístup!
Fotografie naleznete v galerii.


27.2.2020
Food foto

Náš fotokroužek si vyzkoušel fotografování jídla. Děti tentokrát musely zvládnout mnoho dovedností naráz - nastavení a rozmístění zábleskových světel, správnou volbu clony a hloubky ostrosti, nastavení ostřícího bodu, vytvoření vlastní kompozice a způsob, jak ji vyfotit. Trénují tak nejen technické, ale také výtvarné znalosti a dovednosti. Také rozvíjejí svou fantazii a kreativitu. Úkol "food foto" byl nesnadný, ale děti se ho zhostily velmi dobře a vytvořily opět velmi povedené fotografie
Fotografie našeho fotografického kroužku budete mít také možnost získat na letošní Zahradní slavnosti.

Fotografie naleznete v galerii.


20.-21.2.2020
Návštěva odborné psycholožky z MAP

V únoru naši školu navštívila paní psycholožka Tenklová, která navštívila 5. a 4.třídu. Předmětem psychologické intervence bylo klima třídy, v rámci odborného pozorování jsme obdrželi pochvalu za aktuální stav třídní atmosféry a úroveň spolupráce žáků.  


19.2.2020
Návštěva pracovníků z Centra ekologické a globální výchovy Cassiopeia

Dnes se naše obě 1. třídy zúčastnily vzdělávacího programu, jehož ústředním tématem byly potravinové řetězce v přírodě.
Fotografie naleznete v galerii.


21.1.2020
Lednové divadlo ve Školní družině

Žáci navštěvující školní družinu měly ozvláštněný odpolední program kulturním zážitkem, za kterým stály dva příslušníci rodiny Pohodových. Ti sehráli maňáskové divadlo s přírodní tematikou přímo v budově naší školy. Skryté poselství divadla, které předává dětem mravní ponaučení, zpracovává myšlenky týkající se ekologie a důležitosti vzájemné pomoci žákům zajistila nejen zábavu, ale vytvořila také prostor k zamyšlení...


23.1.2020
Fotokroužek - ateliérové focení a komunikace s modelem

Ve čtvrtek si děti vyzkoušely fotografování zimního portrétu zábleskovými světly. Skvěle zvládly komunikaci s modelem i nastavení světel a práci s nimi, takže vznikly velmi podařené fotografie. Dokonce jsme k fotografování přemluvili i některé rodiče.
Fotografie naleznete v galerii.


16.1.2020
Fotokroužek - kreslení světlem

S naším fotokroužkem jsme si vyzkoušeli novou techniku - kreslení světlem. První pokusy sice nejsou dokonalé, ale pracovali jsme s nadšením a jistě se budeme dále zdokonalovat. Vyzkoušeli jsme si, jaká kouzla se dají dělat při nastavení dlouhého času, ale také, že to dříve neměli jednoduché ani fotografové, ani fotografovaní lidé, kteří se dlouhé vteřiny nesměli ani hnout.
Fotografie naleznete v galerii.


12.12.2020
Adventní trhy očima fotokroužku

Ve čtvrtek 12. prosince se náš fotokroužek pod vedením ředitelky školy vypravil trénovat focení na českobudějovické vánoční trhy. Užili jsme si focení, ale i vánoční atmosféry a dobrůtek u stánků. Děti se učí fotit od loňského roku, kdy proběhlo několik víkendových fotoworkshopů. Letos získávají zkušenosti na pravidelném zájmovém kroužku. A přesto, že jsou teprve málo zkušení začátečníci, se jim podařilo vytvořit velmi povedené fotografie.Děti si vyzkoušely znalosti a dovednosti, které na workshopech a v kroužku získaly - například focení s prioritou času a clony, pravidla kompozice apod. 
Posoudit, jak se jim fotografie podařily, můžete v galerii.


4.12.2019
Welios a vánoční trhy v Linci

Dne 4. 12. 2019 navštívily děti ze čtvrtých a páté třídy Welios Science Center, tedy muzeum vědy ve Welsu. Vzhledem k předvánočnímu času byla tato návštěva spojena i s prohlídkou vánočních trhů v Linci.

Odkud se bere proud v zásuvce? Co mají společného energie a hudba? Na tyto a mnoho dalších otázek nacházely děti ve Weliosu odpovědi. Hlavním tématem expozic byla energie - jak ji získat, její využití, i úskalí, se kterými se dnešní doba potýká. Zážitkové expozice rozvíjely právě tyto problémy a umožňovaly, aby si děti tato témata aktivně prožily. Formou zábavy tak děti získávaly nové znalosti. Na vlastní kůži děti pocítily, co to vlastně znamená energii vyrábět. Měly jedinečnou možnost poznat sílu sluneční energie, větru i vody, a tak si tyto přírodní jevy představit jako možné zdroje energie pro lidstvo. Spoustu legrace si děti užily i s interaktivními exponáty, které bylo možné aktivně využívat a zkoumat.

Po skončení prohlídky ve Weliosu pak proběhla návštěva vánočních trhů v Linci. Děti si prohlédly pět pohyblivých pohádkových aranžmá a měly možnost nakoupit drobné vánoční dárky pro své blízké i ochutnat kulinářské speciality. Domů tak odjížděly, jak s novými znalostmi, tak i s radostí a těšením se na vánoční svátky. 

Fotografie naleznete v galerii.


28.11.2019
Fotoworkshop se ZŠ Hosín

Dnes proběhl 1.společný workshop fotografického kroužku naší školy se žáky Dětské filmové univerzity ZŠ Hosín. Naši mladí fotografové seznámili své hosínské kamarády se základy focení v různých fotografických režimech a s pravidly kompozice. Společně si děti pod vedením obou ředitelů vyzkoušely práci se zábleskovými studiovými světly a zjistily, jak různé nastavení mění atmosféru fotografie. Na závěr workshopu pak hosínské děti natočily na kameru rozhovor s našimi žáky.
Podle informací pana ředitele Čipery by se měla reportáž z celého workshopu už brzy objevit i v televizi.

Fotografie naleznete v galerii. 


6.11.2019
Exkurze do Rakouska

První listopadovou středu jsme se vydali s žáky třetích ročníků k našim rakouským sousedům. Cílem byla soukromá škola Sokrates Schule v Neumarktu a interaktivní prohlídka Ars Electronic Centr v Linci. Pravděpodobně nikdo z nás neměl přesné představy o tom, co v Neumarktu uvidíme. O to byl větší náš údiv po té, co jsme spatřili samotnou budovu na kopci! Údiv překročil v úžas. Absolvovali jsme prohlídku interiéru školy, ze které vyvěralo teplo domova a pohoda, k čemuž přispělo nejen zařízení školy, ale samozřejmě žáci a učitelé, kteří dohromady působili jako jedna rodina...
Ostatně nadšení, které v našich dětech tato návštěva malé montessori rybářské školy vyvolala, žáci popsali ve svých slohových pracích a předali ho i ostatním spolužákům v rámci připravené prezentace.
Expozice v Ars Electronica Center, která uchvátila svým propojením techniky a umění snad všechny zúčastněné nezávisle na věku a pohlaví, byla skutečně sladkou tečkou zdařilého výletu.
Fotografie naleznete v galerii.


3.11.2019
Den bílé hole

Pro letošní rok jsme připravili celoroční celoškolní projekt Cesta světla. V rámci tohoto projektu se dne 15.10. konal Den bílé hole a Projektový den s fotografem aneb Malujeme světlem. Mezinárodní den bílé hole je dnem, který nás upozorňuje, že v našem okolí žijí i nevidomí lidé. Zároveň se různé organizace, prostřednictvím těchto akcí snaží zvýšit povědomí o problémech, se kterými se denně potýkají zrakově postižení lidé. Naši žáci si vyzkoušeli, jak se žije lidem, kteří žijí ve světě "bez světla". Do projektu se zapojily všechny naše třídy a žáci si měli možnost vyzkoušet tyto aktivity: s šátkem na očích si děti přešly napříč celou třídou, aby otevřely nebo zavřely malé okno. Užily si denní nástrahy (aktovky, lavice, židle v prostoru). Zkoušely si najít hrneček na lavici a z vodovodu do něho nalít vodu, nad umyvadlem pak přelít do jiného kelímku. Nebo si děti připravily z aktovky učebnice a pomůcky na hodinu českého jazyka, řádně je urovnaly na lavici a poté malovali obrázek, použily při něm škálu pastelek, které mají v penále, poslechly si ukázku z filmu a zkoušely film popsat, co se tam odehrávalo, o jaký film se asi jednalo, přibližné zasazení do ročního období , ve kterém se film odehrává, počet postav a tak dále. Děti si pomocí hmatu přečetly nápis na připravené cedulce a seznámily se s Braillovým písmem, dále se ,,pasivně seznámily" s Honzou (15 let), který je od narození nevidomý (YouTube - video). Při tělocviku si vyzkoušely chůzi přes překážky, chůzi s asistentem a mnoho dalších aktivit.

Projektový den s fotografem

Fotografie je umění i věda využívající světla k vytvoření trvalého obrazového záznamu. V rámci grantu OP VVV jsme uskutečnili první projektový den - besedu s odborníkem nazvanou Malujeme světlem. Žáci se seznámili s povoláním fotografa a pak si pod vedením profesionálního fotografa Michala Krnínského vytvořili svou vlastní fotografii.


10.10.2019
Pořad Dravci

Dne 10.10. mezi nás opět přijel náš oblíbený sokolník pan Vondruška se svými ptačími mazlíčky. Seznámil nás se způsobem života několika dravých ptáků - káňat, sokolů, výrů a dokonce orla. Ukázal nám i světový unikát - křížence káněte bělochvostého a káněte rudoocasého, kterého se podařilo odchovat v jejich chovné stanici. Vypravoval nám i o vážném zranění orla, který se vyděsil petard, ohňostroje a zranil si křídlo. Vzrušující byly ukázky letu dravců, kteří přelétali dětem těsně nad hlavami. Děti měly možnost si některé druhy pohladit a paní učitelky si mohly vyzkoušet přistání některých dravců na sokolnickou rukavici.
Fotografie naleznete v galerii.


30.9.2019
Návštěva Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích

Dne 30.9. se třída 3.B zúčastnila besedy o dětské knize Stín a jeho kluk. Předčítání knihy samotné, jež bylo součástí besedy žáky velmi bavilo. Po besedě měly děti za úkol vybarvit pracovní list a poté si mohly prohlédnout knihovnu společně s paní knihovnicí. Děti měly možnost si na místě přečíst a prolistovat knihy dle vlastní volby a na závěr jim bylo nabídnuto členství v klubu čtenářů.


19.9.2019
Návštěva z Helfenbergu

Na konci školního roku 2018/2019 navázala naše škola družbu s Volksschule Helfenberg v Rakousku. Tuto školu jsme navštívili v rámci grantového programu firmy Energy a podívali jsme se společně do Ars Electronica Centra v Linci. V září 2019 se na oplátku přijeli podívat žáci a učitelé z Helfenbergu k nám. Nejprve jsme se setkali na akci v Českých Budějovicích a poté se naši přátelé z Helfenbergu přesunuli do naší školy. Zde je čekalo uvítání českými lidovými písničkami, pohoštění, prohlídka školy a kreativní tvoření. Všichni žáci si pod vedením našich paní učitelek vytvořili vonnou bylinkovou koupelovou sůl a budou si tak moci na návštěvu u nás vzpomenout. Domluvili jsme si také vzájemnou spolupráci například formou skypování nebo psaní v angličtině.
Učitelům v Helfenbergu se naše škola velmi líbila a ocenili její technické vybavení i příjemné prostředí.

Fotografie naleznete v galerii. 


19.9.2019
Den čisté mobility

Dne 19.9. se na českobudějovické Náplavce konal Den čisté mobility opět pořádaný firmou Energy. Již poněkolikáté se zúčastnila naše škola. Žáci si vyzkoušeli dopravní prostředky ohleduplné k životnímu prostředí. Jízda na těchto prostředcích byla pro děti zážitkem. Na Náplavce se také setkali s naší družební školou z rakouského Helfenbergu a společně uspořádali krátký enviromentální happening. Kamarádi z Helfenbergu se pak přemístili do naší školy, kde je čekalo další přátelské setkání.
Fotografie naleznete v galerii ve složce Helfenberg.


16.9.2019
Školení

Dne 16.9. proběhlo školení učitelek a vychovatelek naší školy konané v rámci grantu OPVV (šablony). Ve 2.kole grantového programu čerpáme finance na posílení výuky IT. Součástí této šablony je zakoupení notebooků pro výuku. Žáci budou moci tyto notebooky využívat ve všech předmětech i ve školní družině. Paní učitelky a vychovatelky byly seznámeny se zajímavými výukovými programy, které budou moci při hodinách používat.
Fotografie naleznete v galerii.


11.9.2019
Energy

Dne 11.9. se konaly dvě enviromentální akce firmy Energy s názvy "Jak se topí v iglů" pro mladší děti a "Měříme energii wattmetry" pro žáky starší. S touto firmu zabývající se obnovitelnými zdroji energie spolupracujeme již 12 let a již jsme se s ní podívali na nejedna zajímavá místa, ale také jsme absolvovali řadu akcí. Tentokrát se žáci dozvěděli, jak se žije v iglů a seznámili se s přístrojem, kterým se elektrická energie měří. V rámci akce děti dostaly dvě velká papírová iglů, která si za pomoci lektorů sestavili, a několik wattmetrů, které budou moci využívat v přírodovědě.
Fotografie naleznete v galerii.


2.9.2019
Příměstský tábor 2019

I v letošním roce škola pořádala příměstský tábor zdarma. Na jeho program měla navíc k dispozici 13 tisíc korun. A program byl skutečně bohatý - kreativní tvorbu, sportovní soutěže a hry a 3 celodenní výlety. První den si děti vytvořily technikou sypané batiky trička - jako poznávací znamení na výlety. Také si namalovaly květináče a zasadily do nich rostlinky, jejichž růst budou moci přes prázdniny pozorovat. Zahrály si několik veselých soutěží a her. Druhý den je čekal výlet na výstavu Lega, kde si s touto oblíbenou hračkou mohly i pohrát a sestavit si vlastní kreace. Ve středu se vypravily do ZOO, kde pro ně byl připraven program o plazech. Čtvrtek pak byl věnován raftingu ze Zlaté Koruny do Boršova pod vedením profesionálního vodáckého lektora. Z tohoto výletu nemáme fotografie, protože jsme se báli, abychom neutopili fotoaparáty nebo mobily, ale i tak si ho děti velice užily. V pátek si děti dotvořily balony, které začaly dělat již v pondělí a zahrály si další řadu her. Odpoledne pak dostaly v rámci vyhodnocení tábora malé dárky. Děti si tábor užily a poděkování patří lektorkám, které si s jeho přípravou daly velkou práci.
Fotografie naleznete v galerii.


24.6.-28.6.2019
Pobytový výlet Nová louka

Poslední červnový týden uspořádala naše škola tradiční pobytový výlet v rekreačním středisku Nová Louka - tentokrát s ekologickým programem nazvaným Žijeme na planetě Zemi. Účastnili se ho žáci 3. až 5.tříd.

Na Novou Louku jezdíváme již 13 let a vždy jsme byli s pobytem velice spokojeni. Jinak tomu nebylo ani letos. Rekreační středisko se nachází uprostřed krásné přírody, ubytování je na velmi dobré úrovni, strava je vynikající (děti mají 5 jídel denně + pitný režim), před ubytovnou je hřiště, minigolf, prolézačky a kousek od ubytovny nabízí možnost koupání rybník.

Letos jsme kromě našeho vlastního programu na pobytový výlet soustředili i několik zajímavých akcí - malování na tašky, mikroskopování, fotoworkshop, besedu s astronomem s pozorováním noční oblohy hvězdářským dalekohledem a přírodovědný program o životě žížal a ježků.

Program si můžete prohlédnout kliknutím na odkaz níže:

Fotografie naleznete v galerii.


6.6.2019
Exkurze do Rakouska

Naše škola již 10 let spolupracuje s firmou Energy Centre zabývající se obnovitelnými zdroji energie. Díky grantům této firmy jsme se již několikrát zdarma podívali do Rakouska a navštívili například městečko Solar City, větrné elektrárny, poznávací centrum Welios ve Welsu nebo Ars Electronica center, pohádkové podzemí a ZOO v Linci. Letos jsme se 6. června do Lince do Ars Electronica Center vypravili opět. Každá z našich minulých exkurzí nás vždy zavedla nejprve do školy, která nějakým způsobem využívá obnovitelné zdroje. Ani letos tomu nebylo jinak. Navštívili jsme základní školu v Helfenbergu, kde nám žáci předvedli praktické používání fotovoltaiky. Letos jsme ale navíc navázali s touto školou spolupráci. Domluvili jsme si, že si naši žáci budou s rakouskými kamarády psát, skypovat a navzájem si budeme posílat různé inspirativní nápady, které pak budeme na našich školách realizovat. Naplánovali jsme si také, že se školy budou navzájem navštěvovat. Noví kamarádi poté s námi vyrazili do Lince a čerstvé přátelství se začalo rozvíjet. Naši žáci samostatně iniciovali rozhovory s rakouskými přáteli a s nadšením zjistili, že znalosti nabyté v hodinách angličtiny mohou skutečně uplatnit ve svém životě. V Linci nás čekala exkurze do muzea Ars Electronica Center, místa, kde se prezentují projekty, vycházející z mediálního umění, technologie a vědy. Oproti minulé návštěvě jsme neviděli tolik interaktivních expozic, protože muzeum mírně změnilo směr svého zájmu a připravovalo nové projekty, ale i tak si děti užily podnětné a příjemné odpoledne. Dozvěděli jsme se informace například o globálním oteplování, umělé inteligenci, ultramoderních vědeckých technikách nebo genetických manipulacích. Nejvíce se dětem líbil sál, kde zhlédly projekci pořadu o vesmíru v 8D technice. Po celou dobu exkurze děti využívaly i fotoaparáty, které jsme získali z grantu OP VVV (šablony) podporujícího právě polytechnické vzdělávání, a ve skupinkách fotografovaly dokumentární snímky. V dalších dnech si pak připravily prezentaci s promítáním fotografií pro ostatní spolužáky a velmi fundovaně je seznámily s tím, co na exkurzi zažily a poznaly. 


16.1. 2019
Projektové dny na českém reálném gymnáziu

V tomto školním roce je naše škola zapojena do spolupráce s Českým reálným gymnáziem v rámci Projektu EU s názvem Implementace Krajského akčního plánu Jihočeského kraje I. Díky tomuto projektu žáci 5. ročníků získávají nové vědomosti a dovednosti z oblasti matematiky, chemie, fyziky, biologie a počítačové grafiky. Nové poznatky si osvojují hravou formou v podobě praktických cvičení a experimentů. Také mají možnost pracovat s nejrůznějšími pomůckami, se kterými se běžně při výuce na 1. st. nesetkají. Například v biologickém bloku žáci zkoumali pod mikroskopy nejrůznější preparáty, ve fyzice prováděli pokusy s kladkostrojem a zapojovali jednoduché elektrické obvody, v počítačové grafice si vyzkoušeli práci s fotoaparátem a programy na úpravu fotek, v matematice se seznámili s Platónskými tělesy a sami si je vyzkoušeli postavit z prostorové stavebnice Geom. Výuku připravují a na místě organizují učitelé gymnázia spolu se svými studenty. Program je pro naše žáky velmi zajímavý a přínosný. Na další projektový den se vždy velmi těší.
Fotografie naleznete v galerii.


31.1.2019
Výstava Energy Centre - enviromentální výchova

V pátek 25.1. navštívila 4.třída interaktivní výstavu, věnovanou otázce: Jaký vlivmá TVŮJ životní styl na změnu klimatu.Žáci si prošli jednotlivá stanoviště s aktivitami, které jim pomohly zjistit, jaká je jejich uhlíková (CO2) stopa. Mohli srovnávat jak se jejich uhlíková stopa mění v závislosti na životním stylu - kde a jaké potraviny nakupují, čím a jak cestují, kde a jaké oblečení si nakupují, jak bydlí, jaké spotřebiče využívají,......Na závěr si děti porovnaly své uhlíkové stopy a každý uvedl příklad, jak a čím by mohl přispět ke snížení hodnoty své uhlíkové stopy. Aktivity se žákům moc líbily. Tuto výstavu uspořádal spolek Energy Centre v Č.B.
Fotografie naleznete v galerii.


24.11.2018
Foto workshop

ZŠ Boršov nad Vltavou získala v tomto školním roce grant podporující polytechnickou výchovu. Protože jsme školou preferující činnostní vzdělávání, zvolili jsme pro posílení polytechnické výchovy i netradiční způsob výuky - fotografování. Domníváme se, že právě podobné aktivity rozvíjí v žácích smysl pro techniku zajímavou, hravou formou. Při ovládání fotoaparátu žáci pochopí mnohé fyzikální zákonitosti, podpoří své technické dovednosti, získají znalosti uplatnitelné i v obdobných oborech a ICT oblastech a zároveň rozvíjí svoji představivost a fantazii. Naše škola se také snaží posílit sepětí rodiny a školy a proto se rozhodla uspořádat sérii workshopů pro žáky i jejich rodiče. V sobotu 24.11. se konal první z workshopů, kde se účastníci naučili ovládat fotoaparát jinak než na "zelený domeček" a prakticky si vyzkoušeli, jak lze fotit kreativně. Učili jsme se fotit s prioritou clony a hráli si s hloubkou ostrosti čili s rozmazáním pozadí. Velké nadšení vzbudila hra s časem a vodou, kdy jsme zjistili, jaká "kouzla" jdou fotoaparátem dělat.
Fotografie naleznete v galerii.